ספקים של תעש: מעכבת תשלומים של מיליוני שקלים

ל"כלכליסט" נודע שעשר חברות המספקות רכיבים לתעש טוענות שהיא מעכבת להן תשלומים לתקופות המגיעות עד שנה. בינואר–ספטמבר השנה מספר ימי האשראי הממוצע בתעש לספקים היה כמעט פי שלושה מזה שבגופים ממשלתיים.

מאת אסנת ניר | פורסם בכלכליסט

כעשר חברות קטנות שמספקות רכיבים שונים לתעש טוענות כי החברה הממשלתית מעכבת להם תשלומים המסתכמים במיליוני שקלים לתקופות המגיעות עד לשנה, ומתעלמת מפניותיהם לקבלת הכסף.

כך למשל אחד הספקים מתחום המתכת טוען שתעש חייבת לו כחצי מיליון שקל, כשעבור חלק מהסכום התשלום מעוכב למעלה מחמישה חודשים. הספק שטוען כי פנה כמה פעמים לתעש זכה לתגובה רק כאשר איים למנוע את העברת הסחורה לחברה.
הספקים טוענים כי רק אלו שמאיימים באי העברת סחורה זוכים למענה. כך יצרן מתחום המתכות שתעש עיכבה תשלום עבורו של למעלה ממיליון שקל, מספר כי קיבל את הסכום לאחרונה רק לאחר שאיים כי לא יעביר את הסחורה. ספק חלקי תחמושת שעובד עם תעש למעלה מ־30 שנה וטוען כי תעש חייבת לו מאות אלפי שקלים מתאר מצב שבו המדינה מצד אחד גובה ממנו מע"מ באופן מיידי, אך מנגד לא משלמת לספקים שלה בזמן. ספק מתחום המתכות אמר כי "הזמנות שוטף 90 שמוציאים אצלם זה שוטף 'פוראבר', רק אחרי שמאיימים שנוציא מכתב מעו"ד ולא נספק חלקים משלמים לנו". התאחדות המלאכה והתעשייה, המייצגת את העסקים הקטנים והבינוניים ומלווה חלק מהספקים, פנתה באוגוסט לתעש בנידון וזו השיבה כי בשנתיים האחרונות חל שיפור בפיגור תשלומיה לספקים וביקשה להעביר אליה את הפניות של הספקים. אולם מנתונים שהגיעו לידי "כלכליסט" עולה כי מספר ימי האשראי הממוצע בתעש לספקים עמד על 150 יום ב־2015, ובשלושת הרבעונים הראשונים של 2016 בולטת עלייה לממוצע של 193 יום. זאת כאשר לפי נתוני הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה, ממוצע ימי אשראי ספקים במשרדי הממשלה והחברות הממשלתיות עמד בשנת 2015 על 72 ימים.

מתעש נמסר כי "אנו משלמים לספקיה בהתאם להסדרים מסחריים. צבר ההזמנות והמכירות של החברה מדבר בעד עצמו. לכן לא נתייחס להכפשות מניפולטיביות של גורמים רגולטורים שכל מטרתם לפגוע בעסקי החברה".

לכתבה בכלכליסט >>

כתבות אחרונות