"88% מהמפעלים במשק מודרים מתוכניות סיוע ממשלתיות לתעשייה"

במסמך שהכינה התאחדות התעשייה והמלאכה, טענה כי התנאים לסיוע שמציעה הממשלה מותנים בקריטריונים שהמפעלים הקטנים לא יכולים לעמוד בהם, דוגמת מספר עובדים או גודל המחזור. התוצאה: מאות מפעלים נסגרו ואלפי עובדים פוטרו בשנים האחרונות

מאת אורה קורן | פורסם בדה מרקר

"מפעלי התעשייה הקטנים במדינת ישראל, המהווים 88% מכלל מפעלי התעשייה, חווים בשנים האחרונות משבר קשה ביותר, כשדווקא הם, המהווים מנוע הצמיחה של המשק הישראלי, ננטשים על ידי המדינה שמעדיפה לנהות אחר הכסף של החברות הגדולות" - כך על פי מסמך שהכינה התאחדות המלאכה והתעשייה, המייצגת את המפעלים הקטנים, לקראת דיון שייערך היום (ג') בוועדת הכספים של הכנסת.

המדינה תומכת בתעשייה, אולם בעיקר בחברות גדולות ובחברות ענק. חברות כמו אינטל וטבע מקבלות הטבות מס במיליארדי שקלים, ואילו המפעלים הקטנים, שיכולים להוות בסיס יציב ומתחדש של תעשייה ישראלית, לא נהנים מכלל ההטבות, בהן הטבות מס ומענקים, שדרוג טכנולוגי, סיוע ביצוא ומכרזים ממשלתיים. זאת בשל תנאי סף כמחזור, מספר עובדים, או הגדרות אחרות.

לפי נתוני הלמ"ס, בשנים 2015-2010 קטן מספר העסקים הקטנים ב-771, שהיוו 5.6% מכלל המפעלים הקטנים. כתוצאה מכך, נרשמה ירידה של כ-3,000 עובדים בתעשייה הקטנה.

ההתאחדות ציינה לדוגמה כי בעוד שבאיחוד האירופי נבנתה תוכנית מפורטת לעידוד חדשנות טכנולוגית בקרב עסקים קטנים, הרי שבישראל קרן ההלוואות לטווח ארוך, שהוקמה אשתקד כדי לאפשר לעסקים קטנים ובינוניים לממן שדרוג בציוד והתייעלות, אינה נגישה להם. זאת, כיוון שכדי לזכות בהלוואה בערבות המדינה ל-12 שנה, נדרש יצרן קטן להיות בעל מחזור של 25 מיליון שקל בשנה.

כתוצאה מכך, בעוד שלקרן היה פוטנציאל לשמש זרז לצמיחה וחדשנות של עסקים קטנים, 75% מהמפעלים הקטנים לא יכלו להעזר בה ולא הגדילו את השקעותיהם במיכון וציוד בשנה שעברה. אפיק מימון נוסף שעשוי להיות אטרקטיבי עבור מגזר זה הוא הלוואות במימון המונים (P2P), שיהוו תחרות לריכוזיות המערכת הבנקאית.

בנוסף, סקר שערכה הסוכנות לעסקים קטנים ב-2015 העלה כי 82% מהעסקים הקטנים כלל אינם ניגשים למכרזים ממשלתיים, היות שתנאי הסף שלהם הנוגעים לוותק העסק ולמחזור שלו מוטים לטובת עסקים גדולים.

מדו''ח תמונת מצב המדינה, שפרסם מרכז טאוב בשנת 2015, עולה כי בניגוד לחברות הגדולות, המשלמות מס חברות מופחת של כ-6%, התעשיינים הקטנים הישראליים משלמים מס חברות מלא של 25%. "את נטל המסים וקשיים מצד המכס חשים אלפי יצרנים קטנים", ציינה ההתאחדות.

בהתאחדות הוסיפו כי בעיה מרכזית נוספת שעל המדינה לפתור במישור זה היא תנאי הסף להשתתפות בתוכנית החונכות של מכון היצוא – מחזור של 1.5 מיליון שקל לפחות. גם כלי הסיוע שמעמידה המדינה לרשות העסקים הקטנים, באמצעות הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, לוקים בחסר. רק עסקים שבהם עובדים למעלה מ-11 עובדים זכאים לקבל ייעוץ בתחומי פריון וחדשנות טכנולוגית, תחומים שדווקא המפעלים הקטנים מפגרים בהם.

כתבות אחרונות