22:06:34
התאחדות המלאכה והתעשיה

התאחדות המלאכה והתעשייה תוכן עיקרי

סקר ההתאחדות: 88% מהמפעלים הקטנים והבינוניים מדשדשים או דועכים

08 פברואר 2017

סקר היצרנים הקטנים של ההתאחדות מעלה תוצאות עגומות ומדאיגות: 65% מהמפעלים הקטנים סובלים ממחסור בכוח אדם מקצועי, ורק 36% מהם מייצאים לחו"ל. נשיא ההתאחדות, יוסי אלקובי: "ללא תמריצים ממשלתיים ותוכנית לאומית לחיזוק התעשיה הקטנה, המפעלים יגוועו"

מאת >> אורה קורן | פורסם בדה מרקר

כ-88% ממפעלי התעשייה בישראל הם מפעלים קטנים ובינוניים, המעסיקים בין עובד אחד ל–19 עובדים. ואולם מסקר שערכה התאחדות המלאכה והתעשייה לסיכום 2016 עולה כי רובם המכריע נמצאים במצוקה ואף מתכווצים.

לפי הסקר, המפעלים הקטנים סובלים ממחסור חמור בכוח אדם מקצועי, ההשקעה בציוד ובפיתוח מועטה, הבעלים נוטלים אשראי בעיקר כדי לפתור מצוקות תזרימיות ולא לשם השקעה ופיתוח, אין כמעט פעילות יצוא לחו"ל ומנגד אין עסקות רכש מול המגזר הציבורי.

67% מהמפעלים דיווחו בסקר על עמידה במקום או על ירידה בהיקף הפעילות העסקית; 88% מהמפעלים דיווחו על סטגנציה או ירידה במספר העובדים; 89% מהמפעלים לא קיבלו ב–2016 תשלומים מלקוחותיהם בזמן, ופרק הזמן הממוצע לקבלת תשלום היה שוטף פלוס 90 יום; 50% מהמפעלים היצרניים הקטנים נטלו הלוואה ב–2016, מתוכם 44% עשו זאת לצורך שיפור תזרים המזומנים — ורק 28% לטובת השקעה בציוד ובפיתוח.

רק 36% מהמפעלים הקטנים מייצאים לחו"ל; 82% מהמפעלים הקטנים לא השתתפו במכרזים ציבוריים, ומבין ה–18% שהשתתפו — זכו רק 10% במכרז. בנוסף, 65% מהמפעלים דיווחו על מחסור בכוח אדם מקצועי.

באחרונה החליטה הממשלה לשלב את נציג התאחדות המלאכה והתעשייה בדיוני ועדת הכלכלה לקידום התעשייה בשנים הבאות, לצד נציגי התאחדות התעשיינים אשר מייצגת בעיקר יצרנים ומפעלים גדולים.

הממשלה תצטרך ליצור מסלולי תמיכה ייחודיים לתעשייה הקטנה, המיוצגת בהתאחדות המלאכה - בנפרד ממסלולי התמיכה שהיא מציעה לתעשיות גדולות יותר אשר חברות בהתאחדות התעשיינים, ואשר יהיו שונים מאלה שמוצעים כיום לכלל העסקים הקטנים. גם בהתאחדות התעשיינים יש מפעלים המוגדרים קטנים ובינוניים, אך אלה שונים מהמפעלים הקטנים של התאחדות המלאכה ומעסיקים בין 20 ל–100 עובדים.

 

"פשע נגד מגזר היצרנים הקטנים"

בתגובה לפרסום הסקר, אמר נשיא התאחדות המלאכה והתעשיה, יוסי אלקובי, כי "מפעלי עץ, דפוס, פלסטיק ומתכת, שהיו פעם פאר התעשיה הישראלית הזעירה והקטנה, מדשדשים כבר שנים במקום. הם מנסים לשרוד מול רגולציה נוקשה, יבוא מסיבי, ובעיקר חוסר עידוד מוחלט מצד הממשלה. כשמדובר בעסקים קטנים, ניתן היה לצפות שהממשלה תיקח אחריות - ולו מועטה - לסייע להם לשפר את כושר התחרות, להגדיל את הפריון, לרכוש ציוד ולהעסיק עובדים מקצועיים. במקום זאת, יש התעלמות מוחלטת מצד ממשלות ישראל האחרונות מהתעשייה הקטנה ומהקשיים שהיא סובלת מהם.

"תוכניות הסיוע מוקדשות לחברות הגדולות בלבד בעוד הקטנים נזנחים לאנחות וקורסים אחד אחרי השני או מצמצמים את מספר העובדים ואת התפוקה למינימום. מדובר בפשע של ממש נגד המגזר שלנו ונגד העובדים שאנו מעסיקים. אי־אפשר רק להכביד את הרגולציה, את חוקי העבודה, המיסוי עירוני, חוקי איכות הסביבה ועוד — מבלי לתת שום סיוע שיאפשר לנו להמשיך להתקיים", הוסיף אלקובי. לדבריו, אם התעשיה הקטנה והבינונית תקבל עשירית מההטבות של התעשיות הגדולות, היא תוכל לצמוח בקצב מואץ.

עודכן לאחרונה ב 15 פברואר 2017