22:11:11
התאחדות המלאכה והתעשיה

התאחדות המלאכה והתעשייה תוכן עיקרי

מפעלים קטנים נגד הלפרין: ביטול ההכרזה על מונופולים יפגע ביכולתנו לשרוד

22 מאי 2017

הממונה על ההגבלים מציעה לבחון מעבר ממבחן של נתח שוק למבחן של כוח שוק — ולשלבו בביטול ההכרזה על מונופולים.

לטענת התאחדות המלאכה והתעשיה, לבעל עסק קטן יהיה קשה להוכיח כי למתחרה שלו יש כוח שוק גדול, מכיוון שההגדרה אינה חד־משמעית

מאת אורה קורן | פורסם בדה מרקר

מפעלים קטנים מתנגדים להפסקת הכרזה על מונופולים, מהלך שהממונה על רשות ההגבלים מיכל הלפרין, שוקלת לבצע — כך נמסר ל–TheMarker מהתאחדות המלאכה והתעשייה, המייצגת כ–13 אלף מפעלים שמעסיקים עד 20 עובדים. הלפרין מציעה לבחון מעבר ממבחן של נתח שוק למבחן של כוח שוק וכך להפסיק להכריז על מונופולים. גם עורכי דין מתחום התביעות הייצוגיות, בעיקר נגד מונופולים, מתנגדים ליוזמת הרשות. עם זאת, הלפרין מתכוונת בשלב זה לקיים דיון בנושא וטרם החליטה לגביו.

מונופול מוגדר כיום לפי נתח שוק — מי שמחזיק בנתח של יותר מ–50% בשוק מסוים. לפי חוק ההגבלים חלות עליו מגבלות האוסרות ניצול לרעה של כוחו. לעומת זאת, כוח שוק מתבטא, בין היתר, בכך ששחקן מחזיק אמנם פחות מ–50% מהשוק, אך פעילות המתחרים אינה משפיעה עליו ועל מחיריו. זה יכול להתרחש אם למשל המתחרים רבים וקטנים, או אם הוא יבואן רשמי והמתחרים אינם יכולים להתחייב ללקוחות על אספקה סדירה במחיר קבוע של המוצרים.

התאחדות המלאכה והתעשייה מתנגדת לביטול ההכרזה על מונופולים, אך מצדדת בהוספת הגדרה של כוח שוק לחוק והחלת מגבלות על עסקים בעלי כוח שוק. את ההרחבה בחוק, מהכרזה על מונופולים להכרזה גם על שחקן בעל כוח שוק, יזם הממונה הקודם דיויד גילה, לפני כשנתיים.

מהתאחדות המלאכה נמסר כי "על מנת לשמור על שוק פתוח ותחרות חופשית, חשוב מאוד להשאיר את הגדרת המונופול לפי נתח שוק".

בהתאחדות המלאכה ציינו כי מבחן נתח השוק מדיד יותר וקל להוכחה, והמגבלות החלות על מונופול קיימות, גם אם לא הוכרז על ידי רשות ההגבלים. מנגד, המעבר להכרזה על כוח שוק תקשה על עסקים קטנים ובינוניים הרוצים לפעול נגד בעלי נתח שוק גדול, בפנייה לממונה על ההגבלים או בהליך משפטי אזרחי. בעל עסק קטן יתקשה להוכיח כוח שוק של מתחרה גדול, מכיוון שההגדרה נתונה לפרשנויות וקשה להוכחה.

עמדת התאחדות המלאכה, כפי שנמסרה לפני כשנתיים לרשות ההגבלים ולא השתנתה, קובעת כי בעימות או תביעה משפטית לגוף גדול שיכול לשאת בהוצאות ליטיגציה משמעותיות יש יתרון ניכר. מנגד, עבור עסק קטן, משך הדיונים והיקף ההוצאות יכולים להיות בעלי השפעה על עצם קיומו.

"המשק הישראלי מתאפיין בריכוזיות גדולה ונתון לשליטת קבוצות ריכוז, מונופולים ואוליגופולים, המקשים על כניסת מתחרים ושומרים על רמת מחירים גבוהה", ציינה התאחדות המלאכה בפנייתה לגילה. "הנפגעים העיקריים מכך הם העסקים הקטנים והבינוניים המתקשים לחדור לשווקים ולשרוד, כלל הציבור וצמיחת המשק", הוסיפה.

לאחר שגילה פרש מתפקידו נגנז תזכיר החוק שהחל לגבש בסוגיית כוח שוק. זמן קצר לאחר כניסת הלפרין לתפקידה בתחילת 2016, הודיעה רשות ההגבלים כי היא בוחנת את הסוגיה, אך במקום להרחיב את החוק היא שוקלת לצמצמו. הלפרין הודיעה שהיא בוחנת אפשרות להפסיק להכריז על מונופולים, בשל העלות הגבוהה של הבדיקות המוטלת על הרשות. ההודעה עוררה התנגדות בעיקר מצד תובעים ייצוגיים נגד מונופולים ולא קודמה עד כה.

עתה הודיעה הלפרין כי היא בוחנת הכרזה על חברות בעלות כוח שוק, אולם לא בנוסף להכרזה על מונופולים, כפי שהציע גילה, אלא במקומה. כלומר, הרשות שוב בוחנת להפסיק להכריז על מונופולים, אבל בדלת האחורית, כחלק ממהלך הכרזה על כוח שוק.

המהלך נחשף לאחר שבסוף השבוע שעבר פירסמה הרשות זימון לדיוני שולחן עגול שהנושא המרכזי בו הוא דיני המונופולין ושאלת החלתם על בסיס כוח כלכלי מול נתח שוק.

בדיון יבחנו אם יש להחיל את אותן ההגבלות שחלות כיום על מונופול גם על מי שיש לו כוח שוק, אך נתח השוק שלו אינו מגיע ל–50%. הרשות ציינה בזימון כי גם בקרב רשויות הגבלים עסקיים בעולם יש הסכמה שזה הבסיס הראוי לדיני מונופולין, כפי שציין גם דו"ח התחרות של ארגון המדינות המפותחות (OECD).

בזימון מוצע כי הדיון יעסוק גם בשאלה אם ראוי לעבור להגדרת מונופולין המבוססת על כוח שוק. כצעד משלים לדיון זה מציעה הרשות לדון מחדש בשאלות לגבי התועלת שבהכרזה על מונופול — לעומת העלויות הכרוכות בכך.

עודכן לאחרונה ב 22 מאי 2017