22:03:05
התאחדות המלאכה והתעשיה

התאחדות המלאכה והתעשייה תוכן עיקרי

"אנא הקלו העול המושת על בעלי העסקים הקטנים"

04 יוני 2017

נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה, מר יוסי אלקובי, במכתב גלוי לראשי הרשויות המקומיות – "אנא הקלו העול המושת על בעלי העסקים הקטנים"

סלע קיומן הכלכלי של הרשויות המקומיות במדינת ישראל הוא הארנונה הגבוהה שהן גובות מהעסקים שבתחומן, באמצעותה הן מממנות את השירותים היקרים להם זוכים תושביהן. המתאם החיובי בין כמות העסקים בעיר לבין חוסנה הכלכלי ידוע וברור לכל גורם בשלטון המקומי בישראל, ובכל זאת, דווקא העסקים הקטנים שמהווים מנוע הצמיחה של המשק סובלים מנחת ידן של הרשויות המקומיות.

ראשי רשויות יקרים, אתם רוצים עסקים משגשגים שיעשירו את קופתכם? אז תנו להם לבעלי העסקים הזדמנות לשרוד כלכלית! לא ייתכן שעוד בטרם הוציאו אגורה מכיסם על ניהול העסק ושיווקו, נאלצים בעלי העסקים הקטנים להוציא מכספם אלפי שקלים עבור אגרות שונות ומשונות שאתם גובים מהם: כ-1300 ₪ לשנה עבור אגרת שילוט בה נדרש כל עסק, אגרת שילוט וכן אגרת רישוי עסק שעולה כ-1200 ₪ לשנה. עבור עסקים גדולים סכומים אלה חשובים כקליפת השום, אך עבור בעלי עסקים קטנים מדובר בעול כספי של ממש. 

ואם איתרע מזלכם, ופועלים בתחומכם עסקים קטנים שרחמנא ליצלן, מצליחים להתקיים יותר מכמה חודשים, חיש מיד מפעילים אתם את סמכותכם לשנות את סיווג הנכס בגינו משולמת ארנונה על מנת "לסחוט" יותר כסף מבעל העסק. כך למשל, לאחר שביהמ"ש לעניינים מנהליים פסק ב-2009 כי סיווג הארנונה של המספרות בעיר ישונה מ"בית עסק" (המשלם ארנונת מסחר גבוהה) ל"בית מלאכה" (המשלם ארנונת תעשייה נמוכה יותר), הפכה עיריית ת"א את החלטתו וקבעה כי מהמספרות בעיר תיגבה ארנונה של בית עסק. מדוע לעשות זאת? הרי ידוע לכם כי העסקים הקטנים הם מנוע הצמיחה של המשק.

לו רק הייתם מעניקים לבעלי העסקים הכורעים תחת נטל הארנונה שירות בסיסי בדמות חנייה בפתח העסק. מדוע נאלץ בעל העסק לשלם מדי חודש ארנונה בסך מאות שקלים שמטרתה, בין היתר, להסדיר את החניה בעיר, אך בניגוד לתושבי העיר, אינו זכאי לתו חניה שיאפשר לו לחנות בצמוד למרכולתו?

הנזק שהסבה עיריית בת-ים לעסקים הקטנים שברחוב הפלדה בעיר בהחלטתה להחיל ברחוב חניה בכחול-לבן, עם הפיכת האזור למתחם עסקים ובילוי, הוא ראיה ניצחת לכך שאתם רואים בעסקים הקטנים כלי למימוש מאווייכם הפוליטיים ותו לא. מובן שעיריית בת-ים מעוניינת להפוך את אזור התעשייה מאזור מיושן ו"מת" לאזור אטרקטיבי המושך אליו בליינים מכל קצוות העיר, אולם מדוע לעשות זאת על גבם של בעלי העסקים הקטנים שרגילים היו לחנות את רכבם באותו רחוב, בפתח בית העסק, וכעת יהיה עליהם לשלם כסף עבור זכות בסיסית זו?

אלא שהארנונה הגבוהה היא רק קצה קצהו של הקרחון בו נאבקים בעלי העסקים הקטנים. כ-70 רשויות מקומיות ברחבי הארץ, ובהן רשויות אמידות כמו מודיעין, תל אביב-יפו והוד השרון, גובות מתושביהן ומבעלי העסקים שבתחומן אגרת שמירה מתוקף הוראת שעה המתחדשת מדי שנתיים. 

ראשי רשויות יקרים, הרי אתם יודעים היטב שמה שאתם מכנים בשם "אגרת שמירה" אינו אלא היטל אקראי נוסף שבחרתם להטיל על בעלי העסקים רק כי אתם יכולים. אינכם מוסמכים להתקשר עם חברת אבטחה פרטית, שכן המדינה היא שאמונה על ביטחון תושביכם. את רכבי הסיור המקומיים שלכם אנא ממנו בכספי הארנונה שהם גבוהים מספיק, והפסיקו להטיל נטל מיותר זה על התושבים ובמיוחד על בעלי העסקים, רק כדי להעשיר את קופתכם.

אינכם חוסכים ידכם מפגיעה בעסקים הקטנים גם בדרישות הרישוי שאתם מציבים להם, בפרט כשאתם דורשים מהם לשלם היטל השבחה על הנכס בו נמצא בית העסק על מנת לקבל רישיון עסק. במציאות כזו, אין זה מקרה שרק רבע מהעסקים הזקוקים לרישיון מחזיקים בו, על פי סקירת ה-OECD עסקים קטנים ובינוניים שפורסמה ב-2016. 

כשבעל עסק קטן נדרש לשלם לכם, ראשי הרשויות, היטל השבחה במקום בעל הנכס, שהוא הנהנה מעליית ערך הנדל"ן שברשותו לאחר הפיכתו לבית עסק, אתם הופכים אותו לבן ערובה שלכם. אדם כזה, שלרוב כלל לא יודע האם העסק שלו יוכל לשרוד את השנה הקרובה, נאלץ לשלם מראש סכום גבוה עבור מספר שנים בגין שימוש חורג בנכס, כדי שיוכל בכלל להתחיל להפעיל את העסק. 

במציאות של תכניות בניין עיר ישנות והיתרי בנייה שניתנו לפני שנים רבות, כמעט כל עסק שקם בערים ותיקות כמו תל אביב-יפו ואשדוד נדרש לשלם היטל השבחה. מדוע, אם כן, אתם בוחרים להיות "חכמים על חלשים" ולגבות את היטל ההשבחה, שעלול להביא לקריסת עסקים קטנים, מבעל העסק ולא מבעל המאה – הלא הוא בעל הנכס?

חבריי ראשי הרשויות המקומיות בישראל, אתם יודעים היטב כי לא קל להיות בעל עסק קטן בישראל של שנת 2017 – הבירוקרטיה הסבוכה המכלה כל חלקה טובה, ובעיקר הצורך להיות גם המנהל, גם מנהל החשבונות וגם המשווק של העסק, ממררים מדי יום את חייהם של בעלי העסקים.

לכן, אם אין ברצונכם לכרות את הענף עליו אתם יושבים, אנא פעלו על מנת להקל בעול שאתם משיתים על בעלי העסקים הקטנים ולא על מנת להכביד עליהם. זכרו: כדי שהעסקים בעירכם יצמיחו עבורכם פירות כלכליים, עליכם לעשות כל שביכולתכם כדי להוציא את האג'נדה של "סיוע לעסקים קטנים" מן הכוח אל הפועל, ולא – אותם עסקים יקרסו, ועמם גם השגשוג הכלכלי של עירכם.

עודכן לאחרונה ב 05 יוני 2017